życzenia urodzinowe, kartki elektroniczne, wakacje, wycieczki last minute
Dziś jest: 20.04.2024 Użytkownik: niezalogowany  [Zaloguj]. Nie masz jeszcze konta? zarejestruj się



Jakie kwiaty kupić na daną okazję?

2014-06-14 01:42:22 / Fr, fot. photoxpress.com/S. Gladwell
Jakie kwiaty kupić na daną okazję?

Kwiaty są uniwersalnym prezentem wręczanym z wielu okazji: imienin, urodzin, ślubu, Dnia Kobiet albo Dnia Nauczyciela. Możemy przynieść kwiaty osobie chorej, choć w tym przypadku nie powinny to być kwiaty o zbyt intensywnym zapachu. Jakie kwiaty kupić na różne okazje?

Kwiatowy flirt narodził się w epoce romantyzmu. Bukiet złożony z różnokolorowych kwiatów niósł różne przesłania. Ważny był zarówno rodzaj i kolor kwiatów, jak i ich ilość w bukiecie. A więc pojedynczy kwiat mówił: tylko Ty. Dwa kwiatki znaczyły: należymy do siebie, a trzy wołały: kocham! Sześć kwiatów w bukiecie deklarowało, że ofiarodawca chce być tylko Twój, a osiem - że nie może Ci się oprzeć. Bukiet dziewięciu kwiatów deklarował miłość do grobowej deski, dziesiątka mówiła o doskonałości adresatki. Jedenaście - oznaczało wspomnienie cudownych chwil - a więc taki bukiet można wysłać ukochanej, z którą spędziliśmy wspaniały wieczór lub upojną noc. Jeszcze większy bukiet - od tuzina do nawet czterech - mówił o ogromnej sile uczucia. Równie ważna była wymowa kolorów. Czerwień (zwłaszcza czerwone róże) mówiły o wielkiej miłości - a więc nie damy ich na przykład teściowej, ale na pewno jej córce, do której wyrywa się nasze serce. Biel oznaczała miłość czystą i idealną, róż - przyjaźń, błękit - wierność. Kolor żółty był znakiem zazdrości, a pomarańczowy - zdrady. Łącząc kolory można było przekazać różne informacje. Jeśli dama otrzymywała bukiet złożony z kwiatów białych, czerwonych i lawendowych - znaczyło to, że ktoś zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Bukiet czerwonych róż z jedna białą w środku zwiastował rychłe oświadczyny, a pojedynczy pąk białej róży mówił: „jesteś dla mnie zbyt młoda”.

W dzisiejszych czasach kwiaty rzadko wręcza się mężczyznom - chyba że jest to nauczyciel, lekarz czy własny ojciec lub dziadek. Jakie zasady obowiązują przy wręczaniu kwiatów? Jeżeli przynosi je para (małżeństwo lub chłopak z dziewczyną), to mężczyzna wręcza bukiet pani domu. Jeżeli oprócz kwiatów para przynosi dodatkowo jakiś prezent, to wręcza go kobieta. Odwrotnie jest w przypadku imienin lub urodzin pana domu - wtedy kwiaty wręcza kobieta. Zdarza się, że przychodząc z wizytą oprócz kwiatów przynosimy w prezencie alkohol. Wtedy mężczyzna najpierw wręcza bukiet gospodyni, a następnie butelkę gospodarzowi.

Witając się z gospodarzami trzymamy bukiet w lewej ręce, a następnie przekładamy go do prawej i podajemy. Robimy to tak, aby gospodyni mogła wziąć je w lewą rękę - za chwilę będzie musiała podziękować za nie uściskiem dłoni. Kwiaty podajemy zawsze kwiatami do góry, a łodygami do dołu!. Jeśli są zawinięte w papier, odwijamy go, składamy i odkładamy na szafkę w przedpokoju. Wyjątek stanowi celofan lub ozdobna siatka, stanowiąca element aranżacji bukietu. Gospodarze powinni włożyć kwiaty do wazonu i postawić w widocznym miejscu.

Kwiaty doniczkowe mogą być dobrym prezentem dla osób urządzających nowe mieszkanie, a także dla tych, którzy wolą takie od ciętych. Warto jednak znać upodobania gospodarzy - jedni wolą kaktusy, inni kwiaty kwitnące, jedni lubią duże rośliny, zasłaniające okno, inni wolą patrzeć, jak małe kwiaty rozrastają się stopniowo.... Miłym akcentem w tym wypadku jest ładna, odpowiednio dobrana doniczka.

Bukiet wykonany z kilku kwiatów powinien zawierać ich nieparzystą liczbę. Nie jest to związane z żadnym przesądem - po prostu nieparzysta liczba kwiatów lepiej się prezentuje od parzystej - chyba , że kwiatów jest naprawdę dużo. Parzysta liczba kwiatów zarezerwowana jest zarezerwowana dla uroczystości żałobnych.

Do dziś obowiązują zasady dotyczące rodzaju i koloru wręczanych kwiatów. I tak bukiet czerwonych kwiatów (zwłaszcza róż) oznaczał płomienną miłość - a więc wręczamy je ukochanej osobie. Chryzantemy i kalie kojarzą się z cmentarzem i uroczystościami żałobnymi - możemy je komuś ofiarować tylko, jeśli jesteśmy pewni, że je lubi i nie będzie mieć przykrych skojarzeń. Białe róże można wręczyć nowożeńcom albo osobie, wobec której chcemy wyrazić wdzięczność. Biały kolor to symbol szacunku, skromności oraz niewinności, ale też niewinnej pierwszej miłości. Róż jest kolorem przyjaźni, uznania, czy wdzięczności. Niebezpieczny jest kolor żółty i pomarańczowy. Pierwszy oznacza zazdrość i złe uczucia, drugi - zdradę i..... pożądanie. Miłym kwiatem, symbolem delikatności i nieśmiałości jest konwalia - sprawi przyjemność chyba każdemu. Goździk - w zależności od koloru - ma tyle samo znaczeń, co i róża, więc uważajmy, komu go dajemy. Kwiatem kojarzonym z miłością jest tulipan. Frezja mówi o szacunku, ale też jest zaproszeniem do flirtu...
O kwiatach można pisać w nieskończoność. Ale temat jest wdzięczny i ciekawy.

 Linki partnerskie Regulamin | Mapa serwisu | Kontakt (c) 2007-2023 Twojezyczenia.pl